تعمییر کولر گازی-سرویس کولر گازی-سرویس اسپیلت-نصب کولر گازی-نصب اسپیلت-خرید کولر گازی-خرید اسپیلت-فروش-جابجایی-شارژکولر گازی-شارژ گاز کولر گازی-شارژ گاز اسپیلت-تعمیرات- تعمیرکار کولر گازی-سرویسکار-تعمییرات تخصصی- تعمیر داکت اسپیلت-خدمات کولر گازی-نمایندگی کولر گازی-پکیج-شوفاژ-آب سرد کن-چیلر

تعمییر کولر گازی

تعمییر کولر گازی

سرویس کولر گازی

سرویس کولر گازی

سرویس اسپیلت

سرویس اسپیلت

نصب کولر گازی

نصب کولر گازی

نصب اسپیلت

نصب اسپیلت

خرید کولر گازی

خرید کولر گازی

خرید اسپیلت

خرید اسپیلت

فروش-جابجایی

فروش-جابجایی

شارژکولر گازی

شارژکولر گازی

شارژ گاز اسپیلت

شارژ گاز اسپیلت

تعمیرکار کولر گازی

تعمیرکار کولر گازی

تعمیر داکت اسپیلت

تعمیر داکت اسپیلت

خدمات کولر گازی

خدمات کولر گازی

نمایندگی کولر گازی

نمایندگی کولر گازی

مخازن انبساط

مخازن انبساط

از جمله نکات مهم و مورد توجه در بحث موتورخانه که شامل دیگ،چیلر و… است،افزایش و یا کاهش آب موجود در دیگ و همپنین تامین فشار استاتیک مورد نیاز سیستم می باشد.که اگر درست و اصولی کنترل نشوند باعث خسارت جبران ناپدیری خواهد شد.

مورد مهمی که باید در بحث سرمایش و گرمایش ساختمان مورد توجه قرار گیرد تامین فشار سیستم لوله کشی است.همان طور که می دانید پمپ هایی که معمولا در مسیر لوله کشی قرار می گیرند برای جبران افت فشار ناشی از مسیر لوله کشی و اتصالات هستند.اما برای تامین فشار استاتیک لازم برای به جریان افتادن سیال در مسیر و عبور از مصرف کننده ها(شوفاژ،فن کویل و….) از مخازن انبساط استفاده می شود و طبق اصل ظروف مرتبط(مخزن انبساط باز) این فشار استاتیک به کل سیستم لوله کشی اعمال می شود.همچنین چون دیگ،چیلر و مبدل های حرارتی ،دماب آب را تغییر می دهند به همین علت آب منبسط و یا منقبض شده و برای کنترل تغییرات حجمی،مخازن انبساط تعبیه می شوند.

انواع مخازن انبساط

  1. مخزن انبساط باز
  2. مخزن انبساط بسته

مخزن انبساط باز:این نوع مخزن باید در بالای ساختمان و حدود ۲ متر بالاتر از آخرین مبادله گر حرارت قرار گیرد.این مخزن در فشار اتمسفر عمل می کند و فشاری در حدود ۱ تا ۱۰ بار را بسته و ارتفاع مابی دیگ و منبع انبساط اعمال می کند.همچنین از جمله نکات مهمی که باید در مورد این مخازن مورد توجه قرار گیرد اتلاف حرارتی بالای آن ها می باشد.همان طور که می دانیم انبساط باز با دیگ در ارتباط هستند و در هوای آزاد روی پشت بام قرار دارند و به همین دلیل اتلاف حرارتی زیادی را ایجاد می کنند که شاید در حدود چند رادیاتور باشند و باید عایق بندی در مورد آنها بصورت کامل و اصولی انجام گیرد.مخازن انبساط باز همچنین وظیفه جبران آب دیگ ها را نیز بر عهده دارند کهدر صورت نشتی در مسیر با توجه به وجود شناور در این مخازن کمبود اب سیستم جبران می شود.
مخزن انبساط بسته: برای رفع نواقص بالا از مخزن انبساط بسته استفاده می‌شود که از دو بخش گاز و آب تشکیل شده است، در این مجموعه با تعادل بین این دو بخش فشار سیستم را مشخص می‌کنند. این منبع نیاز به نصب روی پشت‌بام را ندارد و می‌توان مخزن را در موتورخانه کنار دیگ نصب نمود.

در این سیستم با استفاده از خط اصلی آب و شیر فشار شکن، آب مورد نیاز سیستم تامین می گردد همچنین وجود یک شیر اطمینان از افزایش فشار در صورت بالا رفتن حجم آب درون سیستم جلوگیری خواهد کرد.

با توجه به مکانیزم عملکردی،نوع گاز و نوع مخزن به انواع زیر تقسیم بندی می شوند.

  • مخزن انبساط بسته قابل تنظیم
  • مخزن انبساط بسته دیافراگمی

در نوع بسته قابل تنظیم هوا و آب به طور مستقیم در تماس هستند هنگامی که دمای آب توسط دیگ افزایش یافت،حجم آب زیاد شده و هوا از طریق شیر الکتریکی خارج می شود و به همین صورت در زمانی که دمای اب سیستم پایین است و تبع آن حجم آب کم،با تزریق هوا به منبع،فشار سیستم دوباره تامین خواهد شد و در واقع یک تعادلی بین هوا و اب برقرار می شود.

در این نوع منبع نیز روند بصورت بالا می‌باشد به این صورت که هوا و یا نیتروژن از آب توسط یک دیافراگم جدا می‌شوند که وقتی گاز به متراکم‌ترین حالت خود برسد یعنی بیشترین فشار به چرخه اعمال شده است و در حقیقت تعادل بین هوا و آب با حرکت دیافراگم بین آن برقرار می‌شود و فشار سیستم درحد معینی حفظ می‌شود که در شکل زیر می‌توان این دو نوع منبع را مشاهده نمود.

لازم به ذکر است یکی از موارد مهمی که درآن باید از مخزن انبساط بسته استفاده کرد، حرارت مرکزی با آب داغ است که نیاز به آب با دمای بیشتر از ۱۰۰ درجه سانتیگراد داریم که به تبع آن باید فشار بیشتر از اتمسفر اعمال شود تا از تبخیر آب جلوگیری کنیم. که منبع علاوه بر جبران نوسانات حجمی، فشار سیستم را نیز تامین می کند.

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کیید :

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

*

*

*