تعمیر کولر گازی-سرویس کولر گازی-سرویس اسپیلت-نصب کولر گازی-نصب اسپیلت-خرید کولر گازی-خرید اسپیلت-فروش-جابجایی-شارژکولر گازی-شارژ گاز کولر گازی-شارژ گاز اسپیلت-تعمیرات- تعمیرکار کولر گازی-سرویسکار-تعمیرات تخصصی- تعمیر داکت اسپیلت-خدمات کولر گازی-نمایندگی کولر گازی-پکیج-شوفاژ-آب سرد کن-چیلر

تعمیر کولر گازی

تعمیر کولر گازی

سرویس کولر گازی

سرویس کولر گازی

سرویس اسپیلت

سرویس اسپیلت

نصب کولر گازی

نصب کولر گازی

نصب اسپیلت

نصب اسپیلت

خرید کولر گازی

خرید کولر گازی

خرید اسپیلت

خرید اسپیلت

فروش-جابجایی

فروش-جابجایی

شارژکولر گازی

شارژکولر گازی

شارژ گاز اسپیلت

شارژ گاز اسپیلت

تعمیرکار کولر گازی

تعمیرکار کولر گازی

تعمیر داکت اسپیلت

تعمیر داکت اسپیلت

خدمات کولر گازی

خدمات کولر گازی

نمایندگی کولر گازی

نمایندگی کولر گازی

رادیاتور قرنیزی چیست و عملکرد آن چگونه است

رادیاتور قرنیزی

رادیاتور قرنیزی


 

رادیاتور قرنیزی چیست و عملکرد آن چگونه است

 

امروزه به‌کارگیری سیستم‌های حرارتی آبی به منظور گرمایش محیط داخلی ساختمان به امری کاملاً متداول تبدیل شده است. در چنین سیستم‌هایی، آبگرم نقش سیال عامل را ایفا می‌کند به طوری که آب پس از گرم شدن در یک منبع حرارتی مانند پکیج به محیط ساختمان وارد می‌شود و با از دست دادن حرارت خود دمای داخل ساختمان را بالا می‌برد و پس از آن با بازگشت به منبع انرژی مجدداً این چرخه تکرار می‌شود. تكنولوژي به‌کاررفته در رادياتورهاي قرنيزي نيز همانند رادياتورهاي پره‌اي چيزي جز اين نيست و از سيستم حرارتي آبي بهره مي‌برد. در این سیستم به جای قرنیز ساختمان، از آن به عنوان رادیاتور قرنیزی برای گرمایش استفاده می‌شود. ما در این مقاله سعی داریم شما را با این موضوع که رادیاتور قرنیزی چیست و عملکرد آن چگونه است آشنا کنیم

آلياژي كه در قرنيز استفاده مي‌شود بايد توان انتقال سريع انرژي و گرما را مانند رادياتورهاي ديواري داشته باشد به همين دليل در بعضي از اين محصولات از پليمري با آلياژ اكسترودي استفاده مي‌شود. اين شيوه گرمايشي جزو سيستم‌هاي با دماي پايين محسوب مي‌شود و دليل آن نيز بازدهي بالای انرژي در آن است، به گونه‌اي كه نياز به آب گرم ۴۰ سلسيوسي دارد در حالی که سيستم‌هاي ديگر تا ۶۰ درجه سلسيوس آب بايد گرم شود.

تا پيش از اينكه رادياتور قرنيزي وارد بازار شود، دو سيستم اصلي گرمايش مركزي در منازل استفاده مي‌شد: رادياتورهاي ديواري و سيستم گرمايش از كف. رادياتورهاي ديواري از رواج بيشتري برخوردار بوده و هستند. يك دليل آن سادگي و سرعت بالا در نصب است.

 

رادیاتور قرنیزی چیست؟

گرمایش قرنیزی، سیستمی است که سادگی و قابلیت سریع تغییرات دما مانند رادیاتورهای دیواری را همراه با پخش یکنواخت گرمای محیط مانند سیستم گرمایش از کف ، در یک سیستم فراهم آورده و معایب هر دو سیستم را نیز رفع نموده است.
سیستم قرنیز در مقایسه رادیاتورهای پره‌ای علاوه بر اشغال فضای کم جای قرنیز را هم در ساختمان پر می‌کند. همچنين به اين دليل كه سيستم روكار و قابل رويت است خطر تخریب در اثر نشت و ترکیدگی لوله که در گرمایش از کف کاملاً غیرقابل رؤیت است در سیستم گرمایش قرنیز مرتفع شده است.

 

نحوه عملکرد رادیاتور قرنیزی چگونه است

سیستم رادیاتور قرنیزی ازجمله وسایل گرمایشی تمام آبی میباشد که تامین آبگرم آن از طرق مختلفی مانند موتورخانه مرکزی، پکیج، آبگرمکن های خورشیدی و… امکان پذیر میباشد.

در لوله کشی ساختمان بهتر است از سیستم کلکتوری استفاده شود و محل قرارگیری کلکتور به نحوی انتخاب گردد که در تمامی خطوط رادیاتور طراحی شده افت فشار تقریبا یکسانی داشته باشیم و نیز متراژ لوله کمتری استفاده گردد. لوله های استفاده شده باید از لوله های ۵ لایه ۱۶ میلیمتری باشد. لوله کشی باید به نحوی صورت گیرد که استارت های رادیاتور که از کف بیرون می آیند از ابتدای دیوار، ۱۵ سانتیمتر و از دیوار پشتی حدود ۱ سانتیمتر فاصله داشته باشند.

تعداد استارت ها با توجه به موقعیت ساختمان (نوع مصالح به کار رفته، موقعیت جغرافیایی و میزان رطوبت منطقه آب و هوایی) و متراژ ساختمان زیر نظر کارشناسان فنی شرکت و با استفاده از نرم افزارهای مربوطه مشخص میگردد.

در رادیاتور قرنیزی آب از طریق لوله های ۵ لایه به رادیاتور قرنیزی میرسد و در رادیاتور قرنیزی آبگرم به سمت سیستم گرم کننده آب جهت تامین مجدد دمای مورد نیاز هدایت میگردد.

در رادیاتورهای قرنیزی شعله گستر، هوا از فضایی که بین رادیاتور و سینی پشتی در نظر گرفته شده عبور میکند و گرم میشود و پس از گرم شدن هوا به صورت طبیعی به سمت بالا جریان پیدا میکند و این پروسه موجب گرمایش ساختمان میگردد. این امرباعث حرکت طبیعی هوا در فضای ساختمان میگردد.

در این سیستم با نصب کانکتور بر روی رادیاتور گردش طبیعی هوا در فضای ساختمان بیشتر میگردد و راندمان حرارتی رادیاتور قرنیذی را تا حدود ۳۰ درصد افزایش میدهد.

از آنجایی که گرمایش  از پایین ترین نقطه صورت میگیرد و تمام ساختمان همزمان و به صورت یکنواخت گرم میشود؛ مدت زمان بین شروع پروسه  تا رسیدن به دمای مطلوب در ساختمان کاهش می یابد و این امر باعث کم شدن مصرف انرژی نسبت به سایر وسایل گرمایشی میگردد

روش اجرایی رادیاتور قرنیزی:

نحوه تعیین و محاسبه رادیاتور قرنیزی به موقعیت ساختمان ، محیط آب و هوایی که ساختمان در آن قرار دارد و نوع مصالح ساختمانی که در ساخت استفاده شده است، بستگی دارد. پس از محاسبه بار گرمایشی ساختمان با استفاده از نرم افزارهای روز توسط کارشناس مربوطه متراز بهینه رادیاتور قرنیزی مشخص میگردد.

باتوجه به دیوارهایی که رادیاتور بر روی آن نصب میگردد، طول یک خط از رادیاتور تعیین میگردد.

توزیع رادیاتور قرنیزی در ساختمان طوری صورت میگیرد که افت اصطکاکی در تمامی خطوط با تلرانس کمی یکسان باشد و اختلاف دمای آب ورودی با دمای آب خروجی زیاد نباشد. در واقع از آنجایی که افت فشار بر حسب طول معادل رادیاتور تعیین میگردد باید برای تمام خطوط رادیاتور قرنیزی طول معادل یکسانی در نظر گرفته شود.

اگر از یک استارت برای بیش از یک متراژ مشخص رادیاتور قرنیزی استفاده گردد، شاهد بازدهی مطلوبی نخواهیم بود لذا برای آنکه رادیاتور قرنیزی حداکثر توان حرارتی خود را داشته باشد و منطبق با نتایج آزمایشگاهی بتوانند حرارت خود را منتشر کنند، باید تمامی نکات فوق رعایت گردند.

اگر طول رادیاتور بیش از متراژ مطلوب باشد، اختلاف دمای آب ورودی و خروجی رادیاتور زیاد میشود که منجر به کاهش اختلاف میانگین آنها با دمای مرجع (دمای اتاق) میگردد که این امر منجر به کاهش بازده حرارتی رادیاتور قرنیزی میگردد.

 

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کیید :

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

*

*

*