خازن کولر گازی| خرابی خازن کولر گازی-نحوه تست خازن کولر گازی؟

خازن کولر گازی

 خازن کولر گازی|تست خازن کولر گازی

خازن کولر گازی
خازن کولر گازی

آموزش نحوه تست خازن کولر گازی

عمده ترین خرابی های کولر گازی در فصل تابستان خراب شدن خازن کولر گازی می باشد و بیشترین علت این خرابی به دلیل این است که کولر گازی در اوج گرما مداوم کار می کند و هر چند دقیقه ترموستات می کند و به کمک خازن کمپرسور روشن می شود  و این عمل ممکن است چندین بار در شبانه روز انجام شود که حاصل خرابی خازن را در بر دارد.

 

خازن چیست

عبارتست از دو صفحهٔ موازی فلزی که در میان آنها  لایه‌ای از هوا یا عایق قرار می گیرد خازن‌ها انرژی الکتریکی را نگهداری می‌کنند و به همراه مقاومت‌ها، در مدارات تایمینگ استفاده می‌شوند.

 

گاهی در گرمای شدید تابستان برای خنک کردن دمای اتاق به سراغ کولر گازی خود می روید اما با عیب هایی برخورد می کنید که دلایل مختلفی دارد و عوامل مختلف و گوناگونی باعث خرابی دستگاه می شود و بعضی از وقت ها هم معیوب بودن اجزایی از کولر گازی می تواند باعث کار نکردن کولر گازی شما شود یکی از این اجزا خازن کولر گازی می باشد که اگر معیوب شود باعث می شود دستگاه کولر گازی خراب شود و نیاز به تعویض خازن کولر گازی باشد.

اگر هر یک از مشکلات زیر برای کولر گاز شما بوجود آمد در ابتدا به سراغ خازن کولر گازی برود و آن را تست کنید البته ممکن است عوامل دیگری باعث خرابی شده باشد.

 

خازن کولر گازی

 

 

عیب یابی کولر گازی

 

۱ – موتور فن روشن می شود اما کمپرسور روشن نمی شود؟

 

علت این است که خازن کولر گازی خراب است. اگر دلیل خرابی کولر گازی خازن کولر گازی باشد به محض حرکت ترموستات در جهت عقربه های ساعت موتور میل به حرکت از خود نشان می دهد اما روشن نمی شود و به راه نمی افتد . که در چنین حالتی به علت جریان اضافی که کمپرسور در این حالت می کشد عمل  اورلود نیز اتفاق می افتد.

 

۲ – کلید فن را روی کلیه حالت ها قرار داده ایم اما فن روشن نمی شود؟

 

اگر علت خرابی از خازن کولر گازی باشد با حالت ۱ کلید فن موتور صدای هوم داده و شروع به امپر کشی می کند.در چنین حالتی اگر به موقع کلید فن را خاموش نکنیم موتور فن خواهد سوخت.

 

در صورت چنین مشکلاتی خازن را از مدار خارج کنید و به طریق روش های تست خازن کولر گازی که در زیر ذکر شده است خازن را تست کنید و در صورت نیاز تعویض کنید.

 

روش تست خازن کولر گازی

 

برای تست کردن خازن کولر گازی که یکی از اجزای بسیار مهم کولرگازی است روش های مختلفی وجود دارد که در اینجا چند مورد مهم را ذکر میکنیم:

 

الف – در روش اول اگر حدس میزنید که خازن خراب است برای اطمینان از حدس خود یک خازن سالم با همان مشخصات را در مدار کولرگازی قرار دهید اگر عیب کولرگازی بر طرف شد حدس شما صحیح است.این روش ساده ترین روش تست خازن کولرگازی است

 

ب – اگر روی خازن علایمی مانند برآمدگی یا ترکیدگی یا فرو رفتگی دیده میشود به احتمال زیاد خازن معیوب و خراب است.

 

ج – بهترین روش تست خازن کولرگازی این است که با دستگاه اهم متر خازن را تست کنیم.با اتصال هر دو سر سیم های اهم متر به خازن اگر عقربه بسرعت تا انتها رفته و دوباره به آرامی تا وسط صفحه برگردد و از انجا به کندی به جای اول خود برگردد نشان دهنده این است که خازن سالم است و اگر غیر از این رخ دهد خازن معیوب است.

 

د – روش اخر خطرناکترین روش تست خازن است که این روش معمولا توصیه نمیشود بدین صورت است که دو سر خازن را با دو رشته سیم به ولتاژی که روی آن نوشته وصل میکنیم و سپس به هم متصل میکنیم اگر جرقه آبی شدید ایجاد شود نشان دهنده این است که خازن خراب سالم است و اگر جرقه زرد رنگ و ضعیف بود نشانه معیوب بودن خازن است.

 

تعمیرات کولر گازی

30 دیدگاه برای “خازن کولر گازی| خرابی خازن کولر گازی-نحوه تست خازن کولر گازی؟”

  1. سلام حسین عزیز
   در مرحله اول باید سرویس کامل شود احتمال کثیفی فین یا اواپراتور وجود دارد اگر با سرویس هم پرتاب باد تغییری نکرد موتور فن ضعیف شده است.

 1. سلام ،ازسایت زیبا و آموزنده شماتشکرمیکنم
  سوال–دربعضی ازکلرگازی دیواری وسه ورودی دارد که دردوتاازورودی خازن هرکدام یک سیم وصل می شود ودریک ورودی دیگرچهارتاسیم وصل می شود،حالا اکراین سیم ها جابجا وصل بشوندبه نظرشمامشکلی پیش می آید یا چگونه تشخیص بدیم این چهارتاسیم که بصورت سوکت وصل می‌شوند این کجاست،،البته منظورم یکی از پدیده های خازن می باشد،ممنونم اگه بتونید کمکم کنید

  1. سلام ناصر عزیز
   در کولرهای گازی ۲نوع خازن استفاده میشود خازن ۲پایه یا خازن ۳ پایه
   خازن ۲پایه فرقی نیکند که شما سیم رانینگ یا سیم استارت را به کدام پایه بزنید اما در خازن ۳پایه کنار هر ورودی با حرف لاتین نوشته شده
   Fan
   که برای فن کندانسور در نظر گرفته شده است.
   Com
   ورودی مشترک + نول
   Herm
   استارت کمپرسور

   سوال دیگری داشتید در خدمتم

 2. سلام دلیل روشن نشدن موتورکولرگازی دراستارت اولی چیه خازن هم عوض کردم باچندبارتغییرحالت به سرماوگرماموتورراه میفته ولی به محض خاموش کردن دوباره موتورروشن نمیشه آیاخازن نوخراب نیست؟

  1. سلام
   باد خنک نزدن کولر گازی دلایل مختلفی دارد بهترین کار این است که از یک تعمیرکار کولر گازی متخصص کمک بگیرید تا دستگاه از نزدیک بررسی و عیب یابی شود آنگاه مشکل را رفع کنید

  1. سلام دوست گرامی خازن یک قطعه مصرفی میباشد و با گذشت زمان کارایی خود را از دست میدهد.
   وقتی سیم استارت ذوب شده و خازن روغن زده نشانه اینه که دستگاه شما زیاد آف و آن(روشن و خاموش) شده

 3. سلام
  من یک دستگاه اسپیلت ۲۴ هزار جنرال ZH خریدم یک بار یا یک روز بدون مشکل کار میکنه ولی یه روزدیگه ۲۰ دقیقه بعد از سرد کردن میره روی فن و دیگه برنمیگرده روی کولر: تا اینکه باید خاموش روشن بکنیم تا درست کار بکنه : در ضمن ۲ تا سنسور دما و گاز رو هم عوض کردم هیچ فرقی نکرده خواهشا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *